Former Bishops

4th Bishop: His Eminence Patrick Cardinal D’Rozario, C.S.C., D.D.

Patrick Cardinal D'Rozario Bishops logo

His Motto: “Joy in Communion”

Date & Place of Birth : 01 October 1943
Padrishibpur, Chittagong Diocese
Parents : Late Michael Ningal D’Rozario & Late Dispina D’Rozario
Secondary School Certificate Exam. : 1961
St. Alfred’s High School, Padrishibpur
Jessore Board of Intermediate and Secondary Education
Higher Secondary School Certificate Exam. : 1963
Notre Dame College, Dhaka
Dhaka Board of Intermediate and Secondary Education
Graduation : 1966
Notre Dame College, Dhaka
Bangladesh National University
Novitiate in Holy Cross Congregation : 1961-62
Prefession : First Profession: 14 June 1962
Final Profession: 01 January 1971
Philosophy & Theology : 1966-1971: Christ the King Seminary, Karachi, Pakistan
Deaconate Ordination :  
Priestly Ordination : 08 January 1971 by Late Bishop Joachim Rozario, C.S.C.
Padrishibpur, Chittagong Diocese
Priestly Ministry : 1971-1973: Asst. Parish Priest, Gournadi
1973-1976: Licentiate in Moral Theology from Catholic University of Lubein, Belgium
1977-1982: Professor in Banani Major Seminary
1982-1984: Superior of Holy Cross Priests’ Society, Chittagong
1986-1989: Parish Priest, Barisal Parish
1990: Founder Director of Chittagong Diocesan Pastoral Service Team and Pastoral Retreat Centre, Barisal
Elected Bisop of Rajshahi : Late Pope John Paul II  appointed Fr. Patrick D’Rozario, C.S.C. as the 1st Bishop of Rajshahi Catholic Diocese on 09 June 1990
Consecrated Bishop of Rajshahi : On 12 September 1990 Most Rev. Patrick D’Rozario, C.S.C. is consecrated as the Bishop of Rajshahi. Bishop Theotonius Gomes, C.S.C. was the Principal Consecrator and Late Archbishops Michael Rozario and Piero Biggio were the Co-Principal Consecrator.
Elected Bisop of Chittagong : Pope John Paul II appointed Most Rev. Patrick D’Rozario, C.S.C. as the 4th Bishop of Chittagong Catholic Diocese on 18 February 1995
Installed Bishop of Chittagong : 21 April 1995
Elected Coadjutor Archbishop of Dhaka : 25 November 2012
Succeeded Archbishop of Dhaka : 22 October 2011
Elevated to Cardinal : Pope Francis elevated Archbishop Patrick D’Rozario to the rank of Cardinal on 19 November 2016 and appointed Cardinal-Priest of Nostra Signora del Santissimo Sacramento e Santi Martiri Canadesi.

3rd Bishop: Most Rev. Joachim Rozario, C.S.C., D.D. (Late)

bp-joachim

Date & Place of Birth : 02 September 1930
Solepur, Dhaka
Priestly Ordination : 06 June 1962
Elected Bisop of Chittagong : 03 August 1968
Consecrated Bishop of Chittagong : 17 November 1968
Resigned Bishop of Chittagong : 30 June 1994
Died : 09 June 1996
Buried in Cathedral, Chittagong

2nd Bishop: Most Rev. Raymond Larose, C.S.C., D.D. (Late)

bp-larose

Date & Place of Birth : 10 January 1897
St. Paul d’Abbotsford (Rouville), Canada
Priestly Ordination : 07 February 1926
Elected Bisop of Chittagong : 20 March 1952
Consecrated Bishop of Chittagong : 02 July 1952
Resigned Bishop of Chittagong : 03 August 1968
Appointed Titular Bishop of Thysdrus : 03 August 1968
Died : 17 May 1984

1st Bishop: Most Rev. Alfred Le Pailleur, C.S.C., D.D. (Late)

bishop-le-pailleur

Date & Place of Birth : 09 August 1886
Lachine, Canada
Priestly Ordination : 23 December 1911
Elected Bisop of Chittagong : 18 June 1927
Consecrated Bishop of Chittagong : 30 October 1927
Resigned Bishop of Chittagong : 1952
Appointed Titular Bishop of Cyparissia : 1952
Died : 12 April 1952